Praca w Holandii

Umowy o pracę

Agencje zatrudnienia

Prawa pracownicze

Szukanie pracy

Ubezpieczenia

Wynagrodzenie

Świadczenia socjalne

Wypadki w pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Jeżeli dojdzie do wypadku w wyniku zaniedbań lub przeoczenia pracodawcy, możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Pamiętaj! Odszkodowanie za wypadek w pracy nie jest przyznawane automatycznie. Musisz się o nie ubiegać sam na drodze cywilnej. Skontaktuj się z biurem porad prawnych lub jedną z organizacji pozarządowych.

WAŻNE: Podpisz z pracodawcą umowę, aby mieć pewność, że pracodawca odprowadza za Ciebie składki na ubezpieczenia społeczne. W przeciwnym razie nie będą Ci przysługiwały np. świadczenia chorobowe lub renta!

CO MUSZĘ WIEDZIEĆ O WYPADKACH W PRACY?

q-a-down.png

Pracodawca ma obowiązek poinformować inspekcję pracy o wypadku, która rozpocznie kontrolę. Zwłoka w zgłoszeniu wypadku jest karana grzywną (nawet 4500 EUR)! Kontrola inspekcji kończy się sprawozdaniem inspekcji pracy o przyczynach wypadku. Dokument ten (jeśli stwierdzi winę pracodawcy) może pomóc Ci w walce o odszkodowanie. Postaraj się również zebrać jak najwięcej dowodów bezpośrednio po wypadku – zdjęcia, nagrania itp. Wszystko to będzie przemawiało w sądzie na Twoją korzyść.

Uwaga! Więcej informacji na temat wypadków w pracy znajdziesz tutaj.

WAŻNE: Wypadki pracowników w drodze do i z pracy nie muszą być zgłaszane przez pracodawcę.

DOSZŁO DO WYPADKU W PRACY – JAKIE MAM PRAWA?

q-a-down.png

Osoby legalnie zatrudnione posiadają ubezpieczenie społeczne (dzięki składkom opłacanym przez pracodawcę). Mogą wtedy skorzystać ze zwolnienia chorobowego, jeśli ich stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie zadań. Więcej o zwolnieniu chorobowym dowiesz się tutaj.

Jeżeli po upływie dwóch lat nadal nie wrócisz do pełnej sprawności, możesz ubiegać się o przyznanie renty chorobowej. Jak to zrobić, przeczytasz tutaj.

Możesz ubiegać się o odszkodowanie na drodze cywilnej. Bezpieczeństwo pracy w Holandii traktowane jest bardzo poważnie, dlatego nie bój się domagać się o swoje prawa!

Pamiętaj! Wypadek w pracy nie może być przyczyną zwolnienia!

GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

q-a-down.png

Jeżeli doszło do wypadku w pracy, możesz:
  • zgłosić się po poradę do jednej z organizacji pozarządowych, w której pracują osoby polskojęzyczne. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj;
  • skontaktować się z prawnikiem, który pomoże Ci zawalczyć o odszkodowanie. Informacje o biurach porad prawnych znajdziesz tutaj.

Doszło do wypadku, a pracodawca zwleka z poinformowaniem inspekcji pracy? Zgłoś sprawę samodzielnie:
Inspectie SZW
Postbus 90801
2509 LV Den Haag
Kontakt w Holandii (połączenie bezpłatne): 0800-5151
Z zagranicy: +31 7-333-5678

Informacje o wypadkach przyjmowane są przez inspekcję przez całą dobę.

Więcej informacji znajdziesz tutaj (strona 8. broszury wydanej przez Inspectie SZW).

Polecane

Przygotuj się zanim wyjedziesz. Obejrzyj film
o Polakach
w Holandii.
Więcej

Pracujesz przez agencję zatrudnienia? Co powinieneś wiedzieć?
Więcej

Domagaj się przestrzegania swoich praw.
Więcej