Praca w Holandii

Umowy o pracę

Agencje zatrudnienia

Prawa pracownicze

Szukanie pracy

Ubezpieczenia

Wynagrodzenie

Świadczenia socjalne

Nadgodziny

Pełny wymiar pracy w Holandii oznacza co do zasady pracę od 36 do 40 godzin tygodniowo. Możesz też pracować dłużej – za nadgodziny należy się jednak wynagrodzenie lub dodatkowe dni wolne od pracy.

Wysokość wynagrodzenia za dodatkowe godziny pracy może być różna w zależności od zakładu pracy. Maksymalny czas pracy oraz stawki, np. za pracę w weekendy określa CAO, ale nie możesz pracować więcej niż 60 godzin tygodniowo. Więcej informacji o CAO znajdziesz tutaj.

Pamiętaj! Twoja stawka godzinowa nie może być niższa niż stawka minimalna regulowana przez prawo. Przeczytaj tutaj.

JAK WYGLĄDA CZAS PRACY W HOLANDII?

q-a-down.png

W ciągu tygodnia możesz pracować (łącznie z nadgodzinami) maksymalnie 60 godzin. Nie możesz jednak pracować w maksymalnym wymiarze czasu w każdym tygodniu. Pomiędzy zmianami masz prawo do minimum 11 godzin odpoczynku. W szczególnych przypadkach, raz w tygodniu, pracodawca może zmniejszyć ten wymiar do 8 godzin.

Każdemu pracownikowi przysługuje również prawo do nieprzerwanego, 36-godzinnego odpoczynku raz w tygodniu (zwykle wolne wypada w weekendy). Osoby, które pracują na nocną zmianę mają prawo do 14-godzinnego odpoczynku pomiędzy zmianami, a ich tydzień pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo.

WAŻNE: Zawsze zapisuj liczbę przepracowanych danego dnia godzin, np. w notatniku czy w telefonie. W przypadku problemów, takie notatki mogą pomóc Ci odzyskać należne wynagrodzenie!

CO MOGĘ ZROBIĆ, JEŚLI ŁAMANE SĄ MOJE PRAWA?

q-a-down.png

Jeżeli pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia za nadgodziny lub odmawia przyznania dni wolnych możesz:

JAKIE DNI SĄ WOLNE OD PRACY W HOLANDII?

q-a-down.png

Dni ustawowo wolne od pracy w Holandii wypisano poniżej. Święto publiczne lub święto państwowe nie oznacza automatycznie, że masz wolne. To zależy od Twojej umowy lub CAO.
  • Nowy Rok
  • Wielki Piątek i Wielkanoc
  • Urodziny króla (27 IV)
  • Dzień Wyzwolenia (5 V)
  • Wniebowstąpienie Pańskie
  • Zielone Świątki
  • 25 i 26 grudnia

Polecane

kadr2ok.jpg

Przygotuj się zanim wyjedziesz. Obejrzyj film
o Polakach
w Holandii.
Więcej

money_polecane.jpg

Poznaj średnie zarobki w Holandii.
Więcej

workers1.jpg

Domagaj się przestrzegania swoich praw.
Więcej