Życie w Holandii

Koszty życia

Zasiłki i dodatki

Obowiązki

Mieszkanie

Samóchod w Holandii

Rodzina i edukacja

Język i kultura

Język i kultura

Niderlandzki nie jest popularnym językiem, ale wyjeżdżając do pracy do Holandii warto znać przynajmniej jego podstawy. Nawet znajomość kilku zwrotów pomoże Ci na początku pobytu. Im lepiej będziesz znać język, tym łatwiej będziesz mógł np. załatwić swoje sprawy w urzędach lub zmienić pracę.

Dowiedz się jak najwięcej o kulturze Holandii – pamiętaj, że jesteś gościem w tym kraju, szanuj więc holenderskie obyczaje.

GDZIE MOGĘ ZAPISAĆ SIĘ NA KURS NIDERLANDZKIEGO?

q-a-down.png

Jeszcze przed wyjazdem postaraj się nauczyć podstaw niderlandzkiego. Jeżeli to niemożliwe, zapisz się na kurs językowy od razu po przyjeździe do Holandii. Gdzie możesz nauczyć się języka? Informacje znajdziesz tutaj.

CHCĘ ZAPISAĆ DZIECKO DO HOLENDERSKIEJ SZKOŁY. JAK TO ZROBIĆ?

q-a-down.png

Szkoła to dla dziecka szansa na dobry start. Nawet jeśli nie planujesz długiego pobytu w Holandii, zapisz dzieci do szkoły lub przedszkola. W wielu przypadkach pobyt się wydłuża – rodziny, które przyjechały na kilka miesięcy zostają w Holandii przez kilka lat. Nie pozwól, by był to zmarnowany czas. Jak zapisać dziecko do szkoły dowiesz się tutaj.

JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE WARTOŚCI DLA HOLENDRÓW?

q-a-down.png

Każdy naród ma wartości, które są dla niego szczególnie ważne. Pamiętaj, że jesteś w Holandii gościem, szanuj więc kulturę tego kraju, nawet jeśli czasem jej nie rozumiesz lub się z nią nie zgadzasz. O tym, co jest dla Holendrów szczególnie ważne dowiesz się stąd.

CZY MOGĘ WZIĄĆ ŚLUB W HOLANDII?

q-a-down.png

Żeby wziąć ślub w Holandii, musisz spełnić kilka formalności. Nie jest potrzebne obywatelstwo, ale musisz być zameldowany. Dlatego osoby, które planują weekendowy wyjazd do Holandii, by tam wziąć ślub mogą być rozczarowane. Pamiętaj też, że w Niderlandach istnieje kilka możliwości legalizacji związku i że ze wszystkich z nich mogą korzystać również osoby homoseksualne.

O dokumentach wymaganych, by wziąć ślub w Holandii przeczytasz tutaj.

JAK ROZPOCZĄĆ STUDIA W HOLANDII?

q-a-down.png

Studia w Holandii, inaczej niż w Polsce, są płatne. Zanim wyjedziesz na studia, dowiedz się na stronie konkretnej uczelni, czy Twoje dyplomy i świadectwa szkolne zostaną uznane w Holandii. Być może konieczne będzie dostarczenie tłumaczeń notarialnych niektórych dokumentów.

Pamiętaj, że chociaż w Holandii istnieje wiele kierunków, które można studiować w języku angielskim, to jednak oferta studiów w języku niderlandzkim jest bogatsza. Zastanów się, czy nie byłoby lepiej, gdyś nauczył się języka i uzyskał odpowiedni certyfikat znajomości niderlandzkiego.

O tym jak aplikować na studia dowiesz się stąd.

Polecane

Przygotuj się zanim wyjedziesz. Obejrzyj film
o Polakach
w Holandii.
Więcej

Pracujesz przez agencję zatrudnienia? Co powinieneś wiedzieć?
Więcej

Domagaj się przestrzegania swoich praw.
Więcej