Życie w Holandii

Koszty życia

Zasiłki i dodatki

Obowiązki

Mieszkanie

Samóchod w Holandii

Rodzina i edukacja

Język i kultura

Mieszkania socjalne

Koszty wynajmu mieszkania w Holandii mogą być dosyć wysokie. Dlatego po przyjeździe do Holandii jak najszybciej uzyskaj meldunek i zapisz się do spółdzielni mieszkaniowej. Dzięki temu będziesz mógł ubiegać się o mieszkanie socjalne.

Jeżeli jesteś zameldowany w Holandii, masz prawo ubiegać się o przyznanie Ci mieszkania socjalnego, ale okres oczekiwania może być długi. W niektórych miastach wynosi on nawet 12-15 lat. Dlatego warto od razu po zameldowaniu w gminie zapisać się do spółdzielni, która w danym regionie zajmuje się wynajmem mieszkań socjalnych.

Najczęściej trzeba zapłacić za rejestrację w spółdzielni. Zwykle opłata za pierwszy rok przynależności wynosi maksymalnie 50 EUR rocznie, a w kolejnych latach jest niższa (wynosi około kilkunaście EUR rocznie). Informacje na temat znacznej części spółdzielni obsługujących rejony Amsterdamu, Utrechtu czy Almere możesz znaleźć tutaj (strona w języku holenderskim): www.woningnet.nl.

KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O MIESZKANIE SOCJALNE?

q-a-down.png

O mieszkanie socjalne mogą się ubiegać wyłącznie osoby zameldowane. Drugie kryterium przyznania lokalu socjalnego jest związane z wysokością zarobków. Większość mieszkań socjalnych jest przyznawana parom lub rodzinom, których roczny dochód nie przekracza 34 678 EUR. Zaletą mieszkań socjalnych jest to, że zwykle ich czynsz jest niższy niż w mieszkaniach dostępnych na rynku.

Osoby o niskich dochodach mogą się również ubiegać o dodatek mieszkaniowy.

Polecane

Przygotuj się zanim wyjedziesz. Obejrzyj film
o Polakach
w Holandii.
Więcej

Pracujesz przez agencję zatrudnienia? Co powinieneś wiedzieć?
Więcej

Domagaj się przestrzegania swoich praw.
Więcej