Życie w Holandii

Koszty życia

Zasiłki i dodatki

Obowiązki

Mieszkanie

Samóchod w Holandii

Rodzina i edukacja

Język i kultura

Mieszkanie z agencji pracy

Jeżeli mieszkanie w Holandii jest zapewnione przez agencję, postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji na temat wysokości opłat, standardu mieszkania, regulaminu domu etc. Pozwoli to uniknąć niespodzianek po przyjeździe. Możesz także szukać mieszkania na własną rękę, także już z Polski.

AGENCJA ZATRUDNIENIA ZAPEWNIA MI ZAKWATEROWANIE. NA CO POWINIENEM ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

q-a-down.png

Jeśli zdecydowałeś się na wynajem mieszkania / pokoju za pośrednictwem agencji, bardzo uważnie przeczytaj zasady najmu. Niektóre zapisy mogą być umieszczone w aneksach – przeczytaj dokładnie WSZYSTKIE dokumenty. Negocjuj warunki umowy, jeśli wydają Ci się niekorzystne!
Niektóre agencje oferują zakwaterowanie w domkach campingowych, bungalowach itp. Często panują tam nie najlepsze warunki.

WAŻNE: Twoim obowiązkiem jest zarejestrowanie się w gminie, nawet jeśli przyjeżdżasz tylko na kilka miesięcy. Aby się zarejestrować, potrzebny jest konkretny adres zamieszkania. Zapytaj agencję, czy zakwaterowanie, które Ci proponuje, umożliwia zarejestrowanie pobytu w miejscowym urzędzie.
 
Pamiętaj, że jeżeli korzystasz z mieszkania lub pokoju oferowanego przez agencję, jesteś od niej uzależniony. W przypadku, gdy stracisz pracę, będziesz musiał bardzo szybko opuścić mieszkanie. Zastanów się, czy nie wolałbyś wynająć pokoju samodzielnie.

Więcej o mieszkaniach przeczytasz tutaj.

CO TO JEST REGULAMIN DOMU?

q-a-down.png

Regulamin domu do spis reguł, których musisz przestrzegać, jeśli wynajmujesz mieszanie czy pokój. Najczęściej reguły te dotyczą posiadania zwierząt, palenia w mieszkaniu czy głośnego zachowania. Jeżeli złamiesz regulamin, właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę i nakazać Ci opuszczenie mieszkania.

CZY MUSZĘ MIEĆ MELDUNEK W HOLANDII?

q-a-down.png

Po przyjeździe do Holandii MUSISZ zgłosić się do urzędu gminy, aby:

Zarejestrować się – jeżeli przyjeżdżasz na nie więcej niż 4 miesiące. Potrzebny jest do tego dowód tożsamości oraz adres zamieszkania w Holandii.
Zameldować się – jeżeli przyjeżdżasz do Holandii na dłużej niż 4 miesiące. Osoby zameldowane mają w Holandii więcej praw (np. do zasiłków), więc warto zameldować się jak najszybciej. Uzyskanie meldunku nie jest bardzo trudne – nie musisz mieć mieszkania. Wystarczy, że właściciel mieszkania, które wynajmujesz, zgodzi się na Twój meldunek – w Holandii udzielanie zgody na meldunek w wynajmowanym mieszkaniu jest bardzo częsty.

Więcej o meldunku przeczytasz tutaj.

ILE KOSZTUJE WYNAJEM MIESZKANIA/ POKOJU W HOLANDII?

q-a-down.png

Ceny mieszkań mogą się bardzo różnić. Wiele zależy od standardu, lokalizacji, wielkości.

Przed wyjazdem do Holandii postaraj się ustalić, jakie będą Twoje zarobki. Sprawdź czy i na jakie mieszkanie będzie Cię stać.

Więcej o kosztach wynajmu mieszkań poczytasz tutaj.

GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

q-a-down.png

Nie jesteś pewien, czy umowa najmu, którą masz podpisać jest korzystna? Potrzebujesz informacji dotyczących zorganizowania formalności przed wyjazdem z Holandii?
Nie zwlekaj, skontaktuj się z jedną z organizacji, które pomagają Polakom w Holandii. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj.

Polecane

Przygotuj się zanim wyjedziesz. Obejrzyj film
o Polakach
w Holandii.
Więcej

Pracujesz przez agencję zatrudnienia? Co powinieneś wiedzieć?
Więcej

Domagaj się przestrzegania swoich praw.
Więcej