Życie w Holandii

Koszty życia

Zasiłki i dodatki

Obowiązki

Mieszkanie

Samóchod w Holandii

Rodzina i edukacja

Język i kultura

Szkoła

System szkolnictwa w Holandii różni się znacznie od polskiego. Dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi zasadami. Nie zwlekaj też z zapisaniem dziecka do szkoły – nauka języka i kontakt z rówieśnikami są dla niego szansą na dobry start.

KIEDY MOGĘ ZAPISAĆ DZIECKO DO ŻŁOBKA I PRZEDSZKOLA?

q-a-down.png

Już od 6 tygodnia życia dziecka pracujący rodzice mogą je zapisać do żłobka (kinderdagverblijf). Taka opieka jest płatna, możesz jednak starać się o przyznanie dodatku. Koszty opieki w żłobku zależą m.in. od liczby godzin, które dziecko ma w nim spędzać. Więcej informacji o dodatkach znajdziesz tutaj.

Kiedy dziecko skończy 2,5 roku masz prawo je zapisać do przedszkola (peuterspeelzaal). Maluch może chodzić do przedszkola 1-4 dni w tygodniu. Przedszkole nie jest obowiązkowe, ale warto zapisać do niego dziecko – dzięki temu nauczy się języka i przygotuje do pójścia do szkoły. W przypadku peuterspeelzaal rodzice nie mogą się ubiegać o przyznanie dodatków.

JAK WYGLĄDA OBOWIĄZEK SZKOLNY W HOLANDII?

q-a-down.png

Obowiązek szkolny w Holandii dotyczy dzieci od 5 do 16 roku życia. Malucha można jednak posłać do szkoły już kiedy skończy 4 lata. Obowiązek szkolny może zostać wydłużony do 18 roku życia (w zależności od szkoły, jaką wybierze dziecko).

WAŻNE: Aby dziecko mogło zostać zapisane do szkoły, musi posiadać numer BSN (czyli być zameldowane) oraz numer ubezpieczenia zdrowotnego rodzica!

Rodzice muszą sami zapisać dziecko do szkoły. Jeżeli tego nie zrobisz, grozi Ci grzywna wysokości od 750 do nawet 3 350 EUR! Jeżeli jesteś zameldowany w gminie, urząd przyśle pismo przypominające o zapisaniu dziecka do szkoły. Jeśli nie jesteś zameldowany, musisz sam dopilnować tego obowiązku.

Edukacja na poziomie szkoły podstawowej i średniej jest bezpłatna. W pierwszych latach nauki podręczniki są oferowane przez szkoły za darmo. Trzeba je jednak zwrócić na koniec roku szkolnego w niepogorszonym stanie. Rodzice ponoszą także koszty wycieczek klasowych i mogą zostać poproszeni o dobrowolną darowiznę na rzecz szkoły.

WAŻNE: Jeżeli dziecko nie pojawi się w szkole, np. z powodu choroby, jak najszybciej poinformuj o tym szkołę! W przeciwnym razie, nauczyciele są zobowiązani poinformować odpowiednie służby o bezprawnym zatrzymaniu dziecka w domu. W takiej sytuacji na rodziców może być nałożona kara finansowa (jej wysokość zależy m.in. od zarobków rodziców). Musisz także uzyskać zgodę szkoły na opuszczenie zajęć przez dziecko, np. jeśli planujesz wyjazd.

GDZIE W HOLANDII DZIECI MOGĄ UCZYĆ SIĘ POLSKIEGO?

q-a-down.png

Lista polskich szkół sobotnich, w których dzieci mogą nauczyć się polskiego dostępna jest tutaj (strona w języku polskim): http://www.fpsn.nl/pl/ . Zajęcia z języka polskiego oferuje także Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie Polskiej w Hadze. Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.spk-haga.nl/.

Polecane

Przygotuj się zanim wyjedziesz. Obejrzyj film
o Polakach
w Holandii.
Więcej

Pracujesz przez agencję zatrudnienia? Co powinieneś wiedzieć?
Więcej

Domagaj się przestrzegania swoich praw.
Więcej