Masz więcej praw
i obowiązków niż przypuszczasz.

Poznaj swoje prawa

Przeczytaj informacje
o pracy w Holandii!

Zanim wyjedziesz

formalnosci.jpg

Formalności

menu-arrow-ico.png

  Przygotuj się do wyjazdu w sposób przemyślany – nie rób niczego „na szybko”.
  Pamiętaj, że konsekwencje braku odpowiedniego przygotowania mogą być dla Ciebie bardzo przykre.

  • Sprawdź, czy Twój pracodawca jest wiarygodny. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

  • Zabierz ze sobą niezbędne dokumenty. Potrzebować będziesz dokumentów tożsamości, dyplomów ukończenia kursów lub szkół, zaświadczeń z poprzednich miejsc pracy etc.

  • Zrób kopie dokumentów w formie elektronicznej (np. na mailu). W przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów, takie kopie mogą okazać się bardzo przydatne.

  • Dowiedz się przed wyjazdem, w jaki sposób będą rozliczane Twoje dochody (w Polsce czy Holandii). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

  • Zadbaj o swoje ubezpieczenie zdrowotne. Więcej na ten temat przyczytasz tutaj.

  • Poproś w urzędzie pracy o informacje dla osób wyjeżdżających zagranicę.

  Pamiętaj, że wyjazd za granicę nie oznacza ucieczki przez konsekwencjami – jeżeli zostawisz w Polsce nieuregulowane sprawy, w przyszłości i tak będziesz musiał zapewne się z nimi zmierzyć.

  Posłuchaj naszego spotu radiowego
bezpieczenstwo.jpg

Bezpieczeństwo

menu-arrow-ico.png

  Holandia jest krajem otwartym i przyjaznym, ale nie oznacza to, że nie możesz zostać tam oszukany lub stracić nieoczekiwanie pracy. Zawsze bądź przygotowany na konieczność powrotu do Polski. Nawet jeżeli agencja zorganizowała Twój przyjazd do Holandii, o możliwość powrotu do Polski zadbaj sam.

  • Spisz kontakty do osób i instytucji (w Polsce i Holandii), które będą w stanie pomóc Ci w razie kłopotów. Miej zapisane w telefonie numery alarmowe oraz kontakty do organizacji, które pomagają Polakom w Holandii. Ich dane znajdziesz tutaj;

  • Zapewnij sobie możliwość powrotu. Odłóż 100 euro na ‘czarną godzinę’ lub kup bilet ‘open/otwarty’ (bez wyznaczonej daty), który pozwoli Ci bezpiecznie wrócić do kraju.

  • Wszystkie ustalenia ustne z pracodawcą zapisuj. Jeżeli umawiacie się, że pojawisz się w pracy wcześniej, napisz do pracodawcy maila lub smsa z prośbą o udzielenie odpowiedzi.
   W ten sposób będziesz mieć potwierdzenie np. liczby przepracowanych godzin.

  Pamiętaj!
  Większości problemów możesz uniknąć dokładnie zapoznając się z Twoimi prawami i obowiązkami.
jezyk-i-kultura.png

Porady

menu-arrow-ico.png

  Przed przyjazdem do pracy warto poznać najważniejsze informacje o rynku holenderskim. Sprawdź, co trzeba załatwić i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, także finansowe. Na miejscu wszystko będzie działo się szybko. Upewnij się, że jesteś przygotowany, aby niewiele rzeczy było w stanie Cię zaskoczyć.

  Dlatego przed wyjazdem do Holandii prosimy o zapoznanie się z najważniejszymi kwestiami związanymi z:

porady.jpg

Filmy informacyjne

menu-arrow-ico.png

  „Przygotuj się zanim wyjedziesz” – to główne przesłanie filmu, skierowanego do Polaków wyjeżdżających do Holandii w celach zarobkowych. Zachęcamy do posłuchania rad i osobistych doświadczeń Polaków, którzy żyją i pracują w Holandii. Dowiedz się jak znaleźć pracę, jak wybrać agencję i jakie formalności trzeba załatwić w pierwszej kolejności.

  UWAGA!
  Wyjeżdżasz do Holandii i będziesz zatrudniony przez polską lub holenderską agencję? Przeczytaj więcej na ten temat tutaj.