Masz więcej praw
i obowiązków niż przypuszczasz.

Poznaj swoje prawa

Przeczytaj informacje
o pracy w Holandii!

Praca w Holandii

szukanie-pracy.jpg

Szukanie pracy

menu-arrow-rotated-ico.png

 • slider-arrow-right.png Praca sezonowa
 • slider-arrow-right.png Praca sezonowa

 • Okres pracy sezonowej w Holandii zaczyna się mniej więcej w maju. Nie trudno o pracę sezonową w różnych branżach: rolnictwie, ogrodnictwie, budownictwie, logistyce czy transporcie. Wzmożona aktywność przedsiębiorców w okresie wiosenno-letnim wymaga dodatkowych rąk do pracy, stąd zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest bardzo duże. Osoby bez kwalifikacji i języka mogą upatrywać w tym swojej szansy. Nie zmienia to jednak faktu, że praca w Holandii jest przez cały rok. Holandia jest krajem wysoko rozwiniętym technologicznie – w wielkich przedsiębiorstwach, np. szklarniach, pomidory dojrzewają przez cały rok.

  Mimo malejącego bezrobocia w Polsce, chętnych na wyjazd do pracy sezonowej do Holandii wciąż nie brakuje.

  JAK SZUKAĆ PRACY PRZEZ PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE ?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Sposoby szukania pracy
 • slider-arrow-right.png Sposoby szukania pracy

 • Jest wiele sposobów szukania pracy, również sezonowej, w Holandii. Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od Twojej znajomości języka holenderskiego lub angielskiego, posiadanego wykształcenia i umiejętności. Praca w Holandii bez języka jest możliwa, ale trzeba mieć na uwadze plusy i minusy takiego rozwiązania. Szukanie w Holandii pracy od zaraz nie jest najlepsze, ponieważ potrzebujesz czasu na właściwe przygotowanie się do wyjazdu i sprawdzenie opinii o różnych pracodawcach.  JAK SZUKAĆ PRACY PRZEZ AGENCJE PRACY?

  q-a-down.png

  JAK SZUKAĆ PRACY PRZEZ HOLENDERSKI URZĄD PRACY?

  q-a-down.png

  JAK SZUKAĆ PRACY W INTERNECIE?

  q-a-down.png

  JAK SZUKAĆ PRACY PRZEZ PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE?

  q-a-down.png

  JAK SZUKAĆ PRACY PODCZAS TARGÓW PRACY

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Portale z ofertami pracy
 • slider-arrow-right.png Portale z ofertami pracy

 • Holenderscy pracodawcy bardzo często szukają kandydatów do pracy za pośrednictwem Internetu.
  Z tego powodu jest to bardzo dobry sposób na szukanie pracy w Holandii.

  JAKIE SĄ OFICJALNE PORTALE Z OFERTAMI PRACY?

  q-a-down.png

  JAKIE SĄ NIEOFICJALNE PORTALE DLA SZUKAJĄCYCH PRACY?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Samodzielne poszukiwanie pracy
 • slider-arrow-right.png Samodzielne poszukiwanie pracy

 • Zamiast pozostawić agencji kwestię poszukiwania dla Ciebie odpowiedniej pracy, możesz spróbować samodzielnie znaleźć pracodawcę i stanowisko, które będzie Ci najbardziej odpowiadało. Szukanie pracy rozpocznij od zastanowienia się, w jakiej branży chcesz pracować. Pomyśl, co potrafisz robić, czego chciałbyś się nauczyć, na jaką pracę pozwala Ci stan zdrowia. Następnie stwórz swoje CV oraz list motywacyjny, najlepiej w języku angielskim lub holenderskim.

  Upewnij się, że masz przy sobie niezbędne dokumenty oraz że są one w dobrym stanie. Uszkodzony paszport lub dowód osobisty mogą nie być akceptowane przez pracodawcę. Także dokument, którego data ważności upłynęła jest nieważny.

  WAŻNE: Nie wyjeżdżaj do pracy od razu po przeczytaniu ofert pracy! Jeśli tylko to możliwe, aplikuj o pracę w Polsce i wyjedź dopiero po podpisaniu umowy, aby uniknąć rozczarowań oraz problemów w Holandii!

  JAK POWINNO WYGLĄDAĆ CV?

  q-a-down.png

  JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ LIST MOTYWACYJNY?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Założenie własnej firmy
 • slider-arrow-right.png Założenie własnej firmy

 • W niektórych branżach, np. budowlanej, wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy.
  Otworzenie działalności gospodarczej w Holandii nie jest trudne, ale powinno być dobrze przemyślane. Zanim zdecydujesz się rozpocząć działalność gospodarczą, policz, ile będziesz mógł zarobić, jakie składki i podatki musisz odprowadzać, ile czasu będzie od Ciebie wymagała
  taka praca, etc. Najpopularniejszą formą działalności gospodarczej w Holandii jest firma jednoosobowa (ZZP).

  JAK ZAŁOŻYĆ WŁASNĄ FIRMĘ?

  q-a-down.png

  JAKIE PODATKI MNIE OBOWIĄZUJĄ?

  q-a-down.png

  GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Jak sprawdzić, czy Twój pracodawca jest wiarygodny?
 • slider-arrow-right.png Jak sprawdzić, czy Twój pracodawca jest wiarygodny?

 • Sprawdzenie wiarygodności pracodawcy to Twój najważniejszy krok przed podpisaniem z nim umowy. Pamiętaj, że nie wszyscy pośrednicy mogą działać legalnie, a co za tym idzie przestrzegać Twoich praw jako pracownika. W Holandii agencje nie mają obowiązku posiadania certyfikatu, ale dobra agencja na pewno o niego zadba, a także wystąpi o członkostwo w organizacji branżowej. Korzystaj tylko ze sprawdzonych agencji.    Czy pracujesz za pośrednictwem agencji holenderskiej?

  q-a-down.png

  Czy Twoim pracodawcą jest firma holenderska?

  q-a-down.png

  Czy Twój pracodawca jest firmą zagraniczną?

  q-a-down.png

  Czy mój pracodawca odprowadza za mnie składki?

  q-a-down.png

agencje_zatrudnienia.jpg

Agencje zatrudnienia

menu-arrow-rotated-ico.png

 • slider-arrow-right.png Zatrudnienie przez agencję
 • slider-arrow-right.png Zatrudnienie przez agencję

 • Istnieją różnice między usługami świadczonymi przez agencje: pośrednictwa pracy i pracy tymczasowej.

  Pośrednictwo pracy  to kojarzenie, łączenie pracodawcy z pracownikiem. Dlatego, gdy agencja doprowadzi do zawarcia umowy między Tobą – pracownikiem a pracodawcą zagranicznym, rola agencji i jej kontakt z Tobą kończy się w tym momencie. Oznacza to, że pracodawca zagraniczny jest Twoim jedynym pracodawcą odpowiedzialnym za wypłatę Twojego wynagrodzenia, opłacanie składek czy zaliczek na podatek dochodowy. Kontaktując się zatem z agencją świadczącą usługę pośrednictwa pracy, podpiszesz dwie umowy: najpierw umowę z agencją, a potem z pracodawcą zagranicznym. W chwili podpisania umowy z pracodawcą zagranicznym, umowa z agencją przestaje Cię obowiązywać.

  Praca tymczasowa  to sytuacja, w której agencja zatrudni Cię jako SWOJEGO pracownika i skieruje Cię do wykonywania pracy na rzecz tzw. pracodawcy-użytkownika. Przez okres trwania umowy możesz pracować dla jednego pracodawcy, ale także dla kilku czy kilkunastu. To agencja decyduje, gdzie i na jak długo zostaniesz oddelegowany do pracy. Kontaktując się z agencją świadczącą usługę pracy tymczasowej podpisujesz jedną umowę, czyli umowę z agencją. To agencja jest w tym przypadku Twoim pracodawcą, który wypłaca Ci wynagrodzenie, opłaca składki czy zaliczki na podatek dochodowy.

  Pamiętaj! 
  Agencje zatrudnienia działające w Polsce świadczą obie te usługi. Upewnij się, na jakich warunkach współpracujesz z agencją.

  Trzeci przypadek występuje coraz częściej: Jeżeli polska agencja pośrednictwa „połączyła” Cię z holenderską agencją pracy tymczasowej w Holandii, będziesz musiał podpisać dwie umowy. Pierwszą, w Polsce – o skierowanie do pracy (do Holandii) i drugą, w Holandii - umowę o pracę (już w Holandii). Twoim pracodawcą jest w tej sytuacji holenderska agencja pracy tymczasowej, nie agencja pośrednictwa znajdująca się w Polsce! Oznacza to, że po skierowaniu Cię do pracy do agencji holenderskiej, z polską agencją tracisz kontakt. Twoim pracodawcą staje się wówczas holenderska agencja pracy tymczasowej, która będzie Cię delegować do pracy do różnych pracodawców-użytkowników.

  WAŻNE:  W takiej sytuacji dowiedz się jak najwięcej o pracodawcy przed wyjazdem do Holandii. Poproś o wzór umowy, którą będziesz musiał podpisać w Holandii.

  Więcej informacji znajdziesz tutaj.

  Pamiętaj! 
  Im dłużej pracownik pracuje za pośrednictwem danej agencji pracy tymczasowej, tym więcej nabywa praw (związanych z fazami umów). Więcej o fazach umów dowiesz się tutaj.


 • slider-arrow-right.png Praca przez holenderską agencję pracy
 • slider-arrow-right.png Praca przez holenderską agencję pracy

 • W Holandii praca przez agencję zatrudnienia jest czymś zupełnie naturalnym. Zatrudnionych w ten sposób jest nie tylko większość imigrantów, ale także bardzo wielu Holendrów. W Polsce ta forma zatrudnienia jest mniej popularna. Warto poznać różnice między holenderskimi i polskimi agencjami pracy.

  Umowy zawierane z holenderskimi agencjami pracy przechodzą przez tzw. fazy. W każdej kolejnej fazie zwiększają się Twoje prawa jako pracownika. Więcej o fazach przeczytasz poniżej.

  W Holandii znaczna część agencji pracy musi przestrzegać tzw. CAO. CAO określa m.in. wysokość wynagrodzenia pracownika, liczbę dni wolnych, które mu przysługują, itp. Każda branża może mieć własne CAO, dlatego zawsze pytaj pracodawcę, które z nich jest dla Ciebie wiążące. Więcej o CAO dowiesz się tutaj

  Miej pewność, że Twój pracodawca jest wiarygodny. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.


  PRACA W FAZACH

  q-a-down.png

  CO POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA Z HOLENDERSKĄ AGENCJĄ PRACY TYMCZASOWEJ?

  q-a-down.png

  AGENCJA ZAPEWNIA MI ZAKWATEROWANIE. NA CO POWINIENEM ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Praca przez polską agencję pracy
 • slider-arrow-right.png Praca przez polską agencję pracy

 • Przed podpisaniem umowy z polską agencją upewnij się, że agencja, którą wybrałeś posiada odpowiedni certyfikat. Certyfikat jest przyznawany agencjom, które przestrzegają odpowiednich standardów zatrudnienia. Rejestr certyfikowanych polskich agencji znajduje się tutaj

  Jeśli Twoim pracodawcą jest polska firma/agencja świadcząca usługę pracy tymczasowej i czasowo wykonujesz pracę w Holandii, jesteś tzw. pracownikiem delegowanym. Wówczas Twoje składki na ubezpieczenie społeczne opłacane są w Polsce, chociaż pracujesz w Holandii. Abyś mógł wyjechać, Twój pracodawca musi wystąpić do ZUS o tzw. formularz A1. Na jego podstawie możesz korzystać z opieki medycznej w innych krajach Unii Europejskiej.

  Treść Twojej umowy musi być zgodna z polskimi przepisami. Twój pracodawca (agencja) musi też przestrzegać niektórych przepisów prawa holenderskiego (np. przepisów dotyczących minimalnego wynagrodzenia, warunków bhp, wypłaty dodatku urlopowego, etc.).
  Przeczytaj więcej na temat podstawowych warunków zatrudnienia tutaj.

  Więcej na ten temat delegowania przeczytaj tutaj.


  Kiedy Twoja umowa o pracę jest zawierana wyłącznie w oparciu o prawo holenderskie?
  • Gdy polska agencja świadcząca usługę pośrednictwa odsyła Cię do pracy do firmy holenderskiej. Wówczas tracisz kontakt z pośrednikiem i Twoim pracodawcą jest firma holenderska;
  • Gdy polska agencja świadcząca usługę pośrednictwa odsyła Cię do agencji holenderskiej świadczącej usługę pracy tymczasowej. Wówczas tracisz kontakt z pośrednikiem i Twoim pracodawcą jest agencja holenderska.


  CZY MOGĘ ZNALEŹĆ PRACĘ W HOLANDII PRZEZ AGENCJĘ DZIAŁAJĄCĄ
  W POLSCE?

  q-a-down.png

  JAKIE OPŁATY MOŻE POBIERAĆ AGENCJA DZIAŁAJĄCA W POLSCE?

  q-a-down.png

  POŚREDNICTWO PRACY A UMOWA O PRACĘ

  q-a-down.png

  CO POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA POŚREDNICTWA PRACY?

  q-a-down.png

  JAKIE OBOWIĄZKI MA AGENCJA W KWESTII USTALANIA PŁACY, WARUNKÓW PRACY I SKŁADEK UBEZPIECZENIOWYCH WOBEC PRACOWNIKÓW DELEGOWANYCH?

  q-a-down.png

  OFERTA 'PRACA + TRANSPORT + ZAKWATEROWANIE'

  q-a-down.png

  JAK WYBRAĆ DOBRĄ AGENCJĘ POŚREDNICTWA PRACY W POLSCE?

  q-a-down.png

umowy-o-prace.jpg

Umowy o pracę

menu-arrow-rotated-ico.png

 • slider-arrow-right.png Niezbędne elementy umowy o pracę
 • slider-arrow-right.png Niezbędne elementy umowy o pracę

 • Umowy mogą się między sobą różnić (np. ze względu na rodzaj zatrudnienia czy typ pracy). Są jednak informacje, które powinny znaleźć się w każdej umowie. Jeżeli Twoja umowa ich nie zawiera – nie podpisuj jej! Porozmawiaj z kimś o swojej umowie, poproś pracodawcę o wyjaśnienie i czas do namysłu.

  Nie podpisuj też kontraktu, jeśli go nie rozumiesz lub nie przeczytałeś w całości. Po podpisaniu umowy, musisz przestrzegać zapisów w umowie – dlatego upewnij się, że dokładnie rozumiesz treść dokumentu.


  CO POWINNA ZAWIERAĆ KAŻDA UMOWA?

  q-a-down.png

  CO JESZCZE POWINIENEM SPRAWDZIĆ, GDY PODPISUJĘ UMOWĘ?

  q-a-down.png

  CO ZROBIĆ, JEŚLI UMOWA NIE ZAWIERA NIEKTÓRYCH INFORMACJI?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Rodzaje umów o pracę
 • slider-arrow-right.png Rodzaje umów o pracę

 • Praca bez umowy o pracę, czyli „na czarno”, jest w Holandii nieopłacalna – nie przysługują wtedy prawa do zasiłków, urlopu czy zwolnienia chorobowego. Dlatego zawsze upewnij się, że jesteś zatrudniony i masz pełne prawa pracownicze!


  Co powinna zawierać Twoja umowa dowiesz się tutaj.

  JAKIE RODZAJE UMÓW O PRACĘ OBOWIĄZUJĄ W HOLANDII?

  q-a-down.png

  GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Język umowy o pracę
 • slider-arrow-right.png Język umowy o pracę

 • Agencje zatrudnienia powinny przedstawiać umowy o pracę w języku, który pracownik zna i rozumie. Jeżeli otrzymałeś umowę w języku, którego nie znasz, masz prawo poprosić o jej przetłumaczenie. Nie podpisuj umów ani aneksów, których nie rozumiesz!

  O tym, co powinna zawierać Twoja umowa przeczytasz tutaj.  O CZYM MUSZĘ PAMIĘTAĆ, GDY PODPISUJĘ UMOWĘ?

  q-a-down.png

  CO MOGĘ ZROBIĆ, JEŚLI MAM WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCE UMOWY?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Czas pracy
 • slider-arrow-right.png Czas pracy

 • Pełny wymiar pracy w Holandii oznacza co do zasady pracę od 36 do 40 godzin tygodniowo.
  Możesz też pracować dłużej - za nadgodziny należy się jednak wynagrodzenie lub dodatkowe dni wolne od pracy.

  Wysokość wynagrodzenia za dodatkowe godziny pracy może być różna w zależności od zakładu pracy. Maksymalny czas pracy oraz stawki, np. za pracę w weekendy określa CAO, ale nie możesz pracować wiecej niż 60 godzin tygodniowo. Więcej informacji o CAO znajdziesz tutaj: http://wholandii.pl/main/article/12/646/196

  Pamiętaj! Twoja stawka godzinowa nie może być niższa niż stawka minimalna regulawana przez prawo: http://wholandii.pl/main/article/12/650/156

  Więcej informacji o czasie pracy w Holandii znajdziesz tutaj (w j. polskim): https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/werktijden/documenten/brochures/2010/05/26/de-arbeidstijdenwet-pools

  JAK WYGLĄDA W HOLANDII PRAWO DO ODPOCZYNKU?

  q-a-down.png

  CO MOGĘ ZROBIĆ, JEŚLI ŁAMANE SĄ MOJE PRAWA?

  q-a-down.png

  KTÓRE DNI SĄ WOLNE OD PRACY W HOLANDII?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Potwierdzenie okresów pracy w Holandii
 • slider-arrow-right.png Potwierdzenie okresów pracy w Holandii

 • Jeśli chcesz potwierdzić fakt zatrudnienia w Holandii, musisz złożyć wniosek do UWV o wydanie formularza PD U1.

  W tym celu skorzystaj z następującego dokumentu dostępnego tu: http://www.uwv.nl/particulieren/formulieren/index.aspx#

  Następnie wypełnij formularz i odeślij pocztą lub mailem na wskazany w formularzu adres.

  W razie pytań, skontaktuj się z UWV.ubezpieczenia.png

Ubezpieczenia

menu-arrow-rotated-ico.png

 • slider-arrow-right.png Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne
 • slider-arrow-right.png Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne

 • Ubezpieczenie zdrowotne (zorgverzekering) w Holandii jest płatne i obowiązkowe. Każda osoba pracująca i/lub mieszkająca w Holandii musi wykupić ubezpieczenie zdrowotne, najpóźniej w ciągu 4 miesięcy od momentu zarejestrowania się w urzędzie gminy.

  Pamiętaj!  Musisz wykupić ubezpieczenie zdrowotne w Holandii, nawet jeśli jesteś ubezpieczony w Polsce! Za brak ubezpieczenia zdrowotnego może zostać nałożona grzywna wysokości 350 EUR. Jeżeli mimo nałożenia kary nie wykupisz ubezpieczenia, Kolegium Ubezpieczeń Zdrowotnych (CVZ) przymusowo zarejestruje Cię u wybranego ubezpieczyciela, a opłaty za składki będą potrącane z Twojej pensji lub zasiłku.

  ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE PODSTAWOWE?

  q-a-down.png

  JAKIE SĄ DODATKOWE OPŁATY?

  q-a-down.png

  KIEDY NIE MUSZĘ WYKUPYWAĆ UBEZPIECZENIA?

  q-a-down.png

  CZY AGENCJA PRACY MOŻE WYKUPIĆ UBEZPIECZENIE?

  q-a-down.png

  JAK UBIEGAĆ SIĘ O DODATEK DO UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO?

  q-a-down.png

walcz-o-prawa.jpg

Prawa pracownicze

menu-arrow-rotated-ico.png

 • slider-arrow-right.png Inspectie SZW (inspekcja pracy)
 • slider-arrow-right.png Inspectie SZW (inspekcja pracy)

 • Jeżeli jesteś ofiarą lub świadkiem naruszania warunków umowy, nieprzestrzegania zasad BHP w miejscu pracy lub zmuszania do pracy w godzinach nadliczbowych możesz skontaktować się z holenderską inspekcją pracy (Inspectie SZW):
  • Strona www (w języku angielskim): https://www.inspectorateszw.nl
  • Tel. 0800-5151 – w sprawie warunków pracy, płacy minimalnej itp., numer obowiązujący na terenie Holandii. Jeśli dzwonisz z zagranicy: +31 07-333-44-44
  • Formularz skargi znajduje się tutaj (formularz w języku polskim).

  W formularzu opisz jak najdokładniej potrafisz swoją sytuację: podaj dane kontaktowe do siebie i pracodawcy, podaj informację na temat czasu Twojego zatrudnienia i jego warunków. Dołącz też zdjęcia, kopie umów lub innych dokumentów otrzymanych od pracodawcy, jeśli je posiadasz.

  Pamiętaj!  Inspectie SZW, SNCU, organizacje pozarządowe czy związki zawodowe nie mają prawa ujawnić pracodawcy Twoich danych osobowych.

  KIEDY I JAK INSPECTIE SZW MOŻE MI POMÓC?

  q-a-down.png

  GDZIE JESZCZE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

  q-a-down.png

  INSPEKCJA PRACY W POLSCE

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Stowarzyszenie SNCU
 • slider-arrow-right.png Stowarzyszenie SNCU

 • SNCU (Stichting Naleving CAO voor Uitzendkrachten) to stowarzyszenie udzielające informacji na temat CAO (Układach Zbiorowych Pracy). CAO to zbiory przepisów dotyczących prawa i obowiązków pracodawców i pracowników tymczasowych w Holandii. Więcej o CAO przeczytasz tutaj

  Jeżeli Twój pracodawca łamie zapisy umowy, nie przestrzega zapisów CAO, nie wypłaca Ci wynagrodzenia za pracę - nie bój się powiadomić SNCU. Organizacja bezpłatnie pomaga pracownikom agencji pracy. SNCU zapewnia anonimowość przy rozpatrywaniu skarg. Ważne: w SNCU pracują również polskojęzyczni pracownicy.

  Pamiętaj! W grupie siła - zgłoszenia wnoszone przez grupy pracowników są traktowane priorytetowo.

  Z JAKIMI PROBLEMAMI MOGĘ SIĘ ZGŁOSIĆ DO SNCU?

  q-a-down.png

  JAK SNCU MOŻE MI POMÓC?

  q-a-down.png

  JAK MOGĘ SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z SNCU?

  q-a-down.png

  FILMY INFORMACYJNE SNCU

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Organizacje pozarządowe
 • slider-arrow-right.png Organizacje pozarządowe

 • W Holandii działają organizacje pozarządowe (NGO) walczące o prawa pracownicze. Wśród nich są także fundacje, których działalność jest skierowana bezpośrednio do Polaków. Jeżeli Twój pracodawca nie dostarczył umowy, łamie zapisy CAO, nie wypłaca wynagrodzenia lub łamie inne Twoje prawa pracownicze, działaj!

  Poniżej znajdziesz adresy, numery telefonów oraz strony internetowe organizacji, które mogą Ci pomóc w trudnej sytuacji. W organizacjach tych pracują m.in. Polacy, więc masz możliwość uzyskania informacji w języku polskim.

  JAK SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z ORGANIZACJĄ FAIRWORK?

  q-a-down.png

  JAK SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z FUNDACJĄ BARKA?

  q-a-down.png

  JAK SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z FUNDACJĄ IDHEM ?

  q-a-down.png

  JAK SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z FUNDACJĄ LA STRADA?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Związki zawodowe
 • slider-arrow-right.png Związki zawodowe

 • W Holandii, tak jak w Polsce, funkcjonują związki zawodowe. Związki reprezentują interesy zrzeszonych pracowników w negocjacjach z pracodawcami. Dodatkowo oferują doradztwo oraz pomoc w rozwiązywaniu konfliktów w miejscu pracy.

  W Holandii związek zawodowy to niezależna i apolityczna organizacja. Zapisując się do związku, nie musisz być członkiem żadnej partii politycznej. Stajesz się częścią organizacji, która reprezentuje interesy i prawa swoich członków.

  WAŻNE: Zawsze domagaj się przestrzegania swoich praw pracowniczych – jeżeli są one łamane, interweniuj! Skargę do związku zawodowego możesz złożyć anonimowo.

  Zestawienie większości holenderskich związków zawodowych dostępne jest na stronie: www.vakbond.startpagina.nl (strona w jęz. niderlandzkim).

  DLACZEGO WARTO ZAPISAĆ SIĘ DO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO?

  q-a-down.png

  ILE KOSZTUJE CZŁONKOSTWO W ZWIĄZKU ZAWODOWYM?

  q-a-down.png

  JAK MOGĘ SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z HOLENDERSKIMI ZWIĄZKAMI?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Biura porad prawnych
 • slider-arrow-right.png Biura porad prawnych

 • W Holandii funkcjonuje wiele punktów porad prawnych, część z nich świadczy swoje usługi bezpłatnie.
  Listę punktów, w których otrzymasz bezpłatną pomoc prawną można znaleźć na tutaj (strona w jęz. holenderskim).

  GDZIE MOGĘ ZGŁOSIĆ SIĘ PO POMOC PRAWNĄ?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Ambasada RP w Hadze
 • slider-arrow-right.png Ambasada RP w Hadze

 • Każdy polski obywatel przebywający za granicą, który znajdzie się w nagłej sytuacji losowej, może zwrócić się do Wydziału Konsularnego z prośbą o pomoc.

  W JAKICH SPRAWACH MOŻE MI POMÓC WYDZIAŁ KONSULARNY?

  q-a-down.png

  JAK MOGĘ SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z AMBASADĄ RP W HADZE?

  q-a-down.png

  GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Punkty informacyjne
 • slider-arrow-right.png Punkty informacyjne

 • Podczas życia w Holandii mogą pojawić się kwestie niejasne lub pytania, na które nie jesteś w stanie sam znaleźć odpowiedzi. Zgłoś się wtedy do jednego z punktów informacyjnych dla migrantów, które znajdują się w większości dużych miast holenderskich. Oferują one porady w kwestiach prawno-społecznych, a część z nich przyjmuje także zgłoszenia naruszenia praw pracownika.

  GDZIE ZNAJDUJE SIĘ PUNKT INFORMACYJNY W AMSTERDAMIE?

  q-a-down.png

  GDZIE ZNAJDUJE SIĘ PUNKT INFORMACYJNY W HADZE?

  q-a-down.png

  GDZIE ZNAJDUJE SIĘ PUNKT INFORMACYJNY W ROTTERDAMIE?

  q-a-down.png

  GDZIE ZNAJDUJE SIĘ PUNKT INFORMACYJNY W WESTLAND?

  q-a-down.png

  GDZIE ZNAJDUJE SIĘ PUNKT INFORMACYJNY W METERIK?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Wypadki w pracy
 • slider-arrow-right.png Wypadki w pracy

 • Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Jeżeli dojdzie do wypadku w wyniku zaniedbań lub przeoczenia pracodawcy, możesz ubiegać się o odszkodowanie.

  Pamiętaj! Odszkodowanie za wypadek w pracy nie jest przyznawane automatycznie. Musisz się o nie ubiegać sam na drodze cywilnej. Skontaktuj się z biurem porad prawnych lub jedną z organizacji pozarządowych.

  WAŻNE: Podpisz z pracodawcą umowę, aby mieć pewność, że pracodawca odprowadza za Ciebie składki na ubezpieczenia społeczne. W przeciwnym razie nie będą Ci przysługiwały np. świadczenia chorobowe lub renta!

  CO MUSZĘ WIEDZIEĆ O WYPADKACH W PRACY?

  q-a-down.png

  DOSZŁO DO WYPADKU W PRACY – JAKIE MAM PRAWA?

  q-a-down.png

  GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Dyskryminacja w miejscu pracy
 • slider-arrow-right.png Dyskryminacja w miejscu pracy

 • Holandia to kraj o wysokim poziomie tolerancji i akceptacji. Dyskryminacja jest w tym kraju przestępstwem, a jej ofiary mogą liczyć na wsparcie. Jeżeli więc Ty sam lub ktoś w Twoim otoczeniu zetknął się z podobną sytuacją, działaj!

  CZYM JEST DYSKRYMINACJA?

  q-a-down.png

  GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Mobbing w miejscu pracy
 • slider-arrow-right.png Mobbing w miejscu pracy

 • Każdy człowiek ma prawo do szacunku i respektowania jego godności. Nie pozwól, by Twój pracodawca lub inne osoby w Twoim miejscu pracy upokarzały Cię.

  Mobbing to prześladowanie, upokarzanie lub poniżanie (przez pracodawcę lub współpracowników) w miejscu pracy. Nie pozwól, by Twój pracodawca lub inne osoby w Twoim miejscu pracy traktowały Cię w ten sposób.

  CZYM JEST MOBBING?

  q-a-down.png

  GDZIE MOGĘ UZYSKAC POMOC?

  q-a-down.png

  CO TO JEST NAPASTOWANIE SEKSUALNE

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Handel ludźmi
 • slider-arrow-right.png Handel ludźmi


 • Handel ludźmi to przestępstwo, które polega na wykorzystaniu człowieka np. w celu świadczenia usług seksualnych, popełniania przestępstw, ale także na wykorzystaniu w pracy.

  CZYM JEST HANDEL LUDŹMI?

  q-a-down.png

  GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

  q-a-down.png

wynagrodzenie.jpg

Wynagrodzenie

menu-arrow-rotated-ico.png

 • slider-arrow-right.png Wynagrodzenie minimalne
 • slider-arrow-right.png Wynagrodzenie minimalne

 • Wynagrodzenie minimalne (minimumloon) to najniższa obowiązująca holenderska stawka brutto, jaką musi Ci wypłacić pracodawca. 

  Nie zgadzaj się na wypłatę wynagrodzenia minimalnego w gotówce – to niezgodne z prawem! Pracodawca musi pensję minimalną przelać na Twoje konto bankowe. 

  Jeżeli agencja pracy pobiera od Ciebie opłaty za zakwaterowanie nie mogą być one wyższe niż 25% Twojego wynagrodzenia. Opłaty takie nie mogą być też potrącane z Twojego wynagrodzenia – musisz otrzymać pensję minimalną, a dopiero później zapłacić za wynajem. Pracodawca może jednak dokonać potrąceń, jeśli upoważnisz go pisemnie (zgadzając się na warunki, które przedstawi Ci w umowie).

  Wynagrodzenie osób, które są zatrudnione przez agencje pracy określone jest na podstawie ustaleń ujętych w CAO. Pracodawca MUSI poinformować Cię, które CAO jest obowiązujące w Twoim przypadku i uwzględnić taki zapis w umowie!

  Pamiętaj!  Wysokość Twojej pensji może się różnić w zależności od Twojego wieku czy obowiązującego Cię CAO, ale nie może być ona niższa niż wynagrodzenie minimalne dla Twojego przedziału wiekowego!
   
  Wysokość wynagrodzenia minimalnego określana jest dwa razy do roku – w styczniu i lipcu. Dlatego sprawdzaj regularnie stronę: http://www.government.nl/issues/minimum-wage, żeby mieć pewność, że otrzymujesz odpowiednią zapłatę.

  ILE WYNOSI WYNAGRODZENIE MINIMALNE?

  q-a-down.png

  ILE ZAROBIĘ, JEŚLI NIE PRACUJĘ NA CAŁY ETAT?

  q-a-down.png

  GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Średnie wynagrodzenie
 • slider-arrow-right.png Średnie wynagrodzenie

 • Różnice w zarobkach w Holandii zależą głównie od wieku pracownika i branży, w której pracuje. Na takich samych stanowiskach wynagrodzenia są podobne. W tabeli przedstawiono orientacyjne zarobki w niektórych zawodach. Wysokość wynagrodzenia może być jednak inna!

  Źródło: www. loonwijzer.nl

   Zawód Średnie
  wynagrodzenie
  miesięczne (netto) 
  Średnia
  stawka godzinowa
   (netto) 
  Minimalne
  wynagrodzenie
  miesięczne (netto) 
   Przedsiębiorca
   budowlany
   € 3.458 € 19,96 € 2.032
   Spawacz € 3.399 € 19,62 € 1.628
   Operator maszyny
   w fabryce
   € 3.288 € 18,98   € 1.452
   Fizjoterapeuta € 2.833 € 16,36 € 1.855
   Kierownik sklepu 
   / supermarketu
   € 2.714 € 15,67 € 1.623
   Strażak € 2.483 € 14,33 € 1.537
   Ochroniarz € 2.428 € 14,02 € 1.656
   Szef kuchni € 2.386 € 13,78 € 1.662
   Taksówkarz € 2.288 € 13,21 € 1.103
   Pracownik
   magazynu
   € 2.180 € 12,58 € 1.547
   Pielęgniarka € 2.169 € 12,53 € 1.965
   Fryzjer € 2.125 € 12,27 € 1.356
   Opiekun(ka)
   osób starszych
   € 2.121 € 12,25 € 1.505
   Śmieciarz € 1.965 € 11,34 € -
   Kasjer(ka) € 1.951 € 11,26 € 1.296
   Kierowca ciężarówki € 1.805 € 10,62 € 1.202
   Kierowca autobusu € 1.739 € 10,04 € 2.001
   Asystentka dentysty € 1.679 € 9,69 € 1.286
   Sprzątacz(ka) w szkole,
   w biurze
   € 1.492 € 8,61 € -
   Pomoc domowa € 1.214 € 7,01 € -
  WAŻNE: Od 2015 w Holandii obowiązuje zakaz wypłacania wynagrodzenia minimalnego netto w gotówce! Pracodawca musi przelać należną kwotę na konto bankowe pracownika. Jeżeli (zgodnie z umową) Twój pracodawca może potrącać z Twojej pensji opłaty, np. za mieszkanie pracownicze, przelane na Twoje konto wynagrodzenie będzie pomniejszone o tę kwotę.

  Pamiętaj!
  Agencja pracy nie ma prawa pobierać opłat za pomoc w otwarciu konta bankowego!
  Informacje o kosztach życia w Holandii znajdziesz tutaj. • slider-arrow-right.png CAO
 • slider-arrow-right.png CAO

 • CAO jest jednym z najważniejszych dokumentów dla osób zatrudnionych przez agencje pracy w Holandii. CAO określa, np. minimalne stawki godzinowe czy przysługujące pracownikowi dni wolne. Dokładnie zapoznaj się z jego treścią.

  W Holandii obowiązują różne układy zbiorowe pracy (CAO). CAO to zbiór przepisów, które określają Twoje prawa jako pracownika oraz obowiązki pracodawcy. CAO zawiera m.in. informacje o stawkach godzinowych oraz za nadgodziny, dniach wolnych, które Ci przysługują, ubezpieczeniach społecznych – wszystko, co dla Ciebie, jako pracownika, jest ważne.

  Każda branża może ustalić własne CAO, dlatego istnieje wiele wersji układu zbiorowego.
  Pracodawca ma obowiązek poinformować Cię, które CAO jest dla Ciebie wiążące.
  Konieczne przeczytaj je przed podpisaniem umowy!

  Pamiętaj!
   Zawsze uważnie czytaj umowę oraz wszystkie jej aneksy!
  Często to właśnie w aneksach zawarte są najważniejsze dla Ciebie informacje
  (np. kary, dodatkowe opłaty).

  O tym, jakie informacje powinna zawierać umowa dowiesz się tutaj.

  DLACZEGO POWINIENEM SZUKAĆ PRACY W AGENCJACH ZRZESZONYCH?

  q-a-down.png

  JAK SPRAWDZIĆ, CZY AGENCJA DZIAŁA UCZCIWIE?

  q-a-down.png

  CO ZROBIĆ, JEŚLI AGENCJA NIE NALEŻY DO ABU/NBBU?

  q-a-down.png

swiadczenia-socjalne.jpg

Świadczenia socjalne

menu-arrow-rotated-ico.png

 • slider-arrow-right.png Dodatek urlopowy
 • slider-arrow-right.png Dodatek urlopowy

 • Jeżeli pracujesz w Holandii, przysługuje Ci nie tylko prawo do płacy minimalnej, ale także prawo do tzw. dodatku urlopowego - vakantiegeld, nazwanego w ustawie „minimalnym dodatkiem urlopowym”.

  Dodatek urlopowy wynosi 8% Twojego wynagrodzenia brutto. Pracodawca wypłaca go jako dodatek do pensji, w kilku częściach bądź raz w roku. Kwota dodatku jest wyszczególniona jako osobna pozycja na pasku wypłaty.

  Z chwilą zakończenia pracy u danego pracodawcy, dodatek urlopowy, do którego prawa nabyłeś
  w okresie pracy, powinien być Ci wypłacony wraz z ostatnią pensją.

 • slider-arrow-right.png Zasiłek chorobowy
 • slider-arrow-right.png Zasiłek chorobowy

 • W Holandii, podobnie jak w Polsce, można skorzystać ze zwolnienia chorobowego. W Niderlandach wygląda ono jednak nieco inaczej. Nie musisz mieć zwolnienia lub zaświadczenia od lekarza. Pracodawca ma jednak prawo zapytać, czy możesz przyjść do pracy na krócej lub wykonać ją częściowo w domu. Pamiętaj, że decyzja należy do Ciebie.

  Zgłoszenia choroby należy dokonać najpóźniej drugiego dnia choroby. To, komu należy zgłosić chorobę, zależy od danej sytuacji osobistej. Sprawdź, komu należy zgłosić chorobę tutaj.

  UWV decyduje, czy zasiłek chorobowy zostanie przyznany. UWV sprawdza w tym celu zgłoszenie choroby i daną sytuację osobistą.

  WAŻNE!
  Pracodawca ma prawo skontrolować pracownika w trakcie choroby – może przyjść do Twojego domu, żeby się upewnić, czy na pewno jesteś chory. Dlatego zawsze podawaj swój aktualny adres zamieszkania i numer telefonu. Możesz również zostać poproszony o stawienie sie u lekarza Twojego pracodawcy.

  Pamiętaj! 
  W przypadku zatrudnienia w tzw. fazie A choroba może być powodem zakończenia kontraktu! W dalszym ciągu masz jednak prawo do pobierania zasiłku chorobowego od UWV. Jeżeli jesteś pracownikiem delegowanym (wysłanym do pracy w Holandii przez polską firmę), upewnij się, w którym kraju opłacane są Twoje składki!


  KTO MA PRAWO DO ZASIŁKU CHOROBOWEGO?

  q-a-down.png

  JAK MOGĘ UBIEGAĆ SIĘ O PRZYZNANIE ZASIŁKU CHOROBOWEGO?

  q-a-down.png

  GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ POMOC?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png WIA (zasiłek z tytułu niezdolności do pracy)
 • slider-arrow-right.png WIA (zasiłek z tytułu niezdolności do pracy)

 • Zasiłek z tytułu niezdolności do pracy to dochód w przypadku (częściowej) niezdolności do pracy. Wniosek o przyznanie zasiłku z tytułu niezdolności do pracy składasz, jeśli chorujesz prawie 2 lata.

  UWV decyduje o tym, czy możliwe jest przyznanie zasiłku z tytułu niezdolności do pracy, kiedy odbędziesz rozmowę z lekarzem orzecznikiem i być może także ekspertem ds. pracy. 

  Istnieją dwa rodzaje zasiłków: 
  • Zasiłek WGA trzymujesz wtedy, kiedy (w przyszłości) możesz jeszcze pracować i uzyskiwać maksymalnie 65% swojego dotychczasowego wynagrodzenia. 
  • Zasiłek IVA otrzymujesz wtedy, kiedy nie możesz pracować w ogóle albo praktycznie w ogóle, a szansa na poprawę stanu zdrowia jest mała.    

  Wysokość zasiłku z tytułu niezdolności do pracy zależy od Twoich zarobków w roku poprzedzającym chorobę. Liczy się również to, czy i w jakim zakresie pracujesz albo jesteś w stanie pracować.

  UWAGA! Jako osoba pobierająca zasiłek z tytułu niezdolności do pracy, masz kilka praw i obowiązków.  W JAKICH PRZYPADKACH SKŁADA SIĘ WNIOSEK O PRZYZNANIE ZASIŁKU WIA?

  q-a-down.png

  W TRAKCIE POBIERANIA ZASIŁKU WIA

  q-a-down.png

  CO MOGĘ ZROBIĆ, JEŚLI PRACODAWCA NIE ODPROWADZA ZA MNIE SKŁADEK?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Urlop macierzyński
 • slider-arrow-right.png Urlop macierzyński

 • Urlop macierzyński w Holandii przysługuje każdej pracującej (lub otrzymującej zasiłek dla bezrobotnych) kobiecie. Jest on jednak zdecydowanie krótszy niż w Polsce i żeby go otrzymać, trzeba dopełnić kilku formalności.

  Urlop macierzyński trwa 16 tygodni i musi się rozpocząć najwcześniej 6 tygodni (a najpóźniej 4 tygodnie) przed porodem. Pozostałą część urlopu możesz wykorzystać po narodzinach dziecka (jest to zawsze minimum 10 tygodni). Jeżeli więc kobieta zdecyduje się na rozpoczęcie urlopu 4 tygodnie przed rozwiązaniem, po porodzie pozostanie jej jeszcze 12 tygodni.
  Ojcom przysługują 2 dni płatnego urlopu „tacierzyńskiego” oraz dodatkowe 3 dni bezpłatne.

  JAK OTRZYMAĆ URLOP MACIERZYŃSKI?

  q-a-down.png

  JAK UZYSKAĆ ZASIŁEK MACIERZYŃSKI?

  q-a-down.png

 • slider-arrow-right.png Emerytura
 • slider-arrow-right.png Emerytura

 • W Holandii, podobnie jak w Polsce, po ukończeniu określonego wieku przysługuje prawo do emerytury (AOW). 

  Wiek emerytalny w Holandii wynosi w 2018 roku 66 lat.

  W najbliższych latach wiek emerytalny będzie jednak podwyższany w następujący sposób:
  • do 67 lat w 2021 roku;
  • do 67 lat i 3 miesięcy w roku 2022;
  • od roku 2022 prawo do emerytury AOW będzie powiązane z prognozą życia.
  Chcesz dowiedzieć się, kiedy Tobie będzie przysługiwała emerytura? Wejdź na stronę SVB (Sociale Verzekeringsbank) i wpisz swoją datę urodzenia.

  CO MUSZĘ WIEDZIEĆ O EMERYTURZE HOLENDERSKIEJ?

  q-a-down.png

  ILE WYNOSI EMERYTURA AOW?

  q-a-down.png

  JAK UBIEGAĆ SIĘ O PRZYZNANIE EMERYTURY?

  q-a-down.png