Pracownik
Pracownik

Mieszkanie w Holandii

Jak zorganizować zakwaterowanie?

Odpowiednie zakwaterowanie jest istotne i wymaga wielu formalności. Sprawdź, jakie masz możliwości.

Często to pracodawca zapewnia zakwaterowanie. Warto zatem sprawdzić następujące kwestie:

 • Co muszę wiedzieć, jeśli pracodawca zapewnia zakwaterowanie?
  Jeśli pracodawca lub agencja pracy zapewnia Ci zakwaterowanie, wówczas czynsz może być potrącany z Twojego wynagrodzenia. Maksymalna kwota, którą można potrącić, to 25% płacy minimalnej mającej zastosowanie w Twojej sytuacji. W takim przypadku mieszkanie musi być zarejestrowane i spełniać szereg minimalnych wymagań. Więcej informacji jest dostępnych na stronach AKF (stowarzyszenie dla sektora rolniczego i ogrodniczego) i SNF.
 • Skąd mam wiedzieć, że moje zakwaterowanie spełnia odpowiednie standardy?
  Upewnij się, że Twój pracodawca/agencja pracy tymczasowej zapewnia zakwaterowanie zgodne ze standardami SNF (Stichting Normering Flexwonen – Stowarzyszenie Regulacji Zakwaterowania Pracowników Tymczasowych). Rejestr SNF jest dostępny tutaj.
 • Czy muszę się wyprowadzić, jeśli nie ma dla mnie pracy?
  Po zakończeniu umowy o pracę tymczasową pracownik tymczasowy musi w ciągu 4 tygodni opuścić mieszkanie, które wynajmuje od agencji pracy tymczasowej. W tym okresie pracownik tymczasowy płaci taki sam czynsz, jak podczas zatrudnienia.

Może się zdarzyć, że chwilowo nie masz mieszkania lub Twoje mieszkanie nie spełnia określonych wymogów. Sprawdź, co możesz zrobić w takim przypadku.

Czy chcesz złożyć skargę dotyczącą Twojego zakwaterowania?

 • Jeśli Twoje zakwaterowanie posiada specjalny znak jakości (SNF), skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Regulacji Zakwaterowania Pracowników Tymczasowych (Stichting Normering Flexwonen, SNF), pod numerem +31 (0) 135944109.
 • Uważasz, że w Twoim mieszkaniu nie jest bezpiecznie? Mieszkasz w pokoju lub domu z wieloma osobami? Masz konflikt z właścicielem mieszkania? Zwróć się do punktu pomocy prawnej (Juridisch Loket) w Holandii. Możesz umówić się na spotkanie pod numerem 0900 80 20.
 • Podejrzewasz, że czynsz najmu jest za wysoki? Odwiedź stronę huurcommissie.nl, aby sprawdzić, ile wynosi maksymalny czynsz najmu. Jeśli posiadasz umowę najmu, możesz również skontaktować się z władzami państwowymi, dzwoniąc pod numer 1400 w Holandii lub +31 (0) 774656767 z zagranicy.