
Informacja dla pracodawców zagranicznych i samozatrudnionych
Czy jesteś zagranicznym pracodawcą czy osobą samozatrudnioną z obowiązkiem notyfikacji oraz pochodzisz z kraju należącego do UE, EOG lub Szwajcarii i delegujesz pracowników/pracujesz w warunkach delegowania lub wykonujesz zlecenie w Holandii? Jeśli tak, to masz obowiązek notyfikacji przez holenderski internetowy portal notyfikacyjny.
Zagraniczni pracodawcy, osoby samo zatrudnione oraz usługobiorcy
Ustawa o warunkach zatrudnienia pracowników delegowanych w Unii Europejskiej (WagwEU) rozróżnia zagranicznych pracodawców, osoby samozatrudnione oraz klientów (usługobiorców).
Pracodawcy zagraniczni to pracodawcy z innego kraju, którzy:
- Przyjeżdżają czasowo do Holandii z własnymi pracownikami w celu wykonania pracy;
- Oddelegowują czasowo pracowników z międzynarodowej firmy do jej oddziału lub grupy w Holandii; lub
- Jako zagraniczna agencja pracy tymczasowej, udostępniają na określony czas pracowników tymczasowych w Holandii.
Osoby samozatrudnione, które przyjeżdżają do Holandii w ramach czasowego oddelegowania, są zobowiązane w niektórych przypadkach do dokonania notyfikacji.
Usługobiorca lub twój klient to firmy, na rzecz których wykonywana jest praca, i z którymi podpisano umowę. Może to być umowa o świadczenie usług, umowa o roboty budowlane lub umowa zlecenie.
Jeżeli przedsiębiorstwo zagraniczne lub osoba samozatrudniona zawiera umowę z firmą trzecią lub osobą samozatrudnioną na wykonanie całości lub części pracy na rzecz holenderskiego usługobiorcy, oznacza to podwykonawstwo. W takim przypadku pracodawca zagraniczny lub osoba samozatrudniona funkcjonuje jako usługobiorca. Firma trzecia zgłasza swoich pracowników, a pracodawca zagraniczny lub osoba samozatrudniona dokonuje weryfikacji zgłoszenia.
Notyfikacja online
Notyfikacji można z łatwością dokonać przez internetowy portal notyfikacyjny. Należy jej dokonać przed rozpoczęciem pracy w Holandii. Usługobiorca następnie dokonuje weryfikacji danych. Zagraniczny pracodawca lub osoba samozatrudniona podczas notyfikacji powinni podać następujące informacje:
- Dane osobowe osoby dokonującej notyfikacji;
- Dane firmy pracodawcy;
- Dane osoby kontaktowej w Holandii, zgodnie z artykułem 7 WagwEU, jeśli pracodawca nie jest osobą samozatrudnioną;
- Dane holenderskiego usługobiorcy;
- Sektor, w którym prace w Holandii będą wykonywane;
- Adres/miejsce wykonywania pracy;
- Przewidywany okres trwania pracy;
- Dane osobowe osoby odpowiedzialnej za wypłatę wynagrodzenia, jeśli sam nie wypłacasz sobie wynagrodzenia;
- Dane osobowe pracowników;
- Deklarację A1 lub innego rodzaju potwierdzenie wskazujące na miejsce odprowadzania składek z tytułu zabezpieczenia społecznego pracownika/-ów, ze względu na udział w odpowiednim systemie zabezpieczenia społecznego
W celu uzyskania więcej informacji dotyczących danych niezbędnych do dokonania notyfikacji online przez internetowy portal notyfikacyjny należy sprawdzić listę danych dla zagranicznych pracodawców lub dla osób samozatrudnionych.
Wyjątki od obowiązku notyfikacji
W niektórych przypadkach istnieją wyjątki od obowiązku notyfikacji.
Osoby samozatrudnione
Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną pracującą w jednym z poniższych sektorów, jesteś zawsze zobowiązany do dokonania notyfikacji. Sektory te to:
- Budownictwo;
- Sprzątanie;
- Przemysł spożywczy;
- Sektor metalurgiczny;
- Sektor opiekuńczy;
- Mycie okien;
- Rolnictwo i ogrodnictwo.
Możesz znaleźć pełny wykaz sektorów, dla których osoba samozatrudniona musi dokonać notyfikacji tutaj. Jeśli nie pracujesz w żadnym z wyszczególnionych sektorów, nie musisz zgłaszać pracy w Holandii.
Sektor transportu
Istnieją dodatkowe zasady, które mają zastosowanie do sektora transportu. Są one dostępne tutaj.
Notyfikacja roczna
W niektórych przypadkach stosuje się ograniczony obowiązek notyfikacji w formie notyfikacji rocznej. Wówczas dokonujesz zgłoszenia tylko raz w roku. Dotyczy ono małych firm (1-9 pracowników) oraz osób samozatrudnionych, podlegających obowiązkowi notyfikacji, które mają siedzibę w promieniu 100 km od granicy holenderskiej oraz regularnie pracują w Holandii. Nawet jeśli pracujesz w sektorze transportu drogowego towarów, możesz się klasyfikować do notyfikacji rocznej.
Notyfikacja roczna nie dotyczy sektora budowlanego oraz sektora pracy tymczasowej.
Brak obowiązku notyfikacji
Na pracodawcy nie ciąży obowiązek notyfikacji pracowników:
- Jeśli Twoja firma ma siedzibę w Holandii a Twoi pracownicy są zatrudnieni na podstawie holenderskiej umowy;
- Jeśli oddelegowujesz pracowników na terenie Holandii;
- Jeśli Twoi pracownicy wykonują pracę w niektórych podsektorach sektora transportu;
- Jeśli Twoi pracownicy wykonują pracę w sektorze administracji publicznej, usługach publicznych lub organizacjach eksterytorialnych;
- Jeśli Twoi pracownicy wykonują w Holandii pracę o charakterze incydentalnym. Składają się na to spotkania biznesowe, pilna konserwacja i naprawy lub udział w konferencjach. Pełną listę kategorii i warunków pracy dorywczej można znaleźć tutaj.
W razie wątpliwości należy skonsultować się z doradcą do spraw kadr lub poszukać odpowiedzi w najczęściej zadawanych pytaniach.
Pracownicy delegowani będący obywatelami państw spoza UE, EOG i Szwajcarii
Jeśli delegujesz do Holandii pracowników spoza UE, EOG lub Szwajcarii, wówczas zastosowanie ma obowiązek notyfikacji, a pracownicy mają prawo do podstawowych warunków zatrudnienia w Holandii. Ponadto, dodatkowe wymogi mogą mieć zastosowanie. Na przykład, pracownik z kraju trzeciego, który jest oddelegowany do Holandii na okres dłuższy niż 3 miesiące, musi uzyskać pozwolenie na pobyt. Więcej informacji na temat dodatkowych wymogów wobec pracowników z państw spoza UE, EOG i Szwajcarii możesz znaleźć tutaj.
Kontrola
Inspektorat SZW (Inspekcja Spraw Społecznych i Zatrudnienia) sprawdza, czy pracodawcy zagraniczni, osoby samozatrudnione i klienci stosują się do przepisów określonych w Ustawie o warunkach zatrudnienia pracowników delegowanych w Unii Europejskiej (WagwEU). Wraz z holenderskim urzędem skarbowym (Belastingdienst) oraz instytucją zabezpieczenia społecznego – Sociale Verzekeringsbank (SVB), Inspektorat SZW posiada bezpośredni dostęp do wszystkich notyfikacji.
Holenderski urząd imigracyjny – Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) może zażądać informacji zamieszczonych na portalu notyfikacyjnym, jeżeli oddelegowany cudzoziemiec musi uzyskać pozwolenie na pobyt. Partnerzy społeczni mogą zwrócić się o informacje zamieszczone na portalu notyfikacyjnym w celu sprawdzenia zgodności z warunkami układu zbiorowego pracy.
Grzywna
Jeżeli kontrola lub wizyta w miejscu pracy wykaże, że pracodawca zagraniczny nie zgłosił wcześniej przybycia swoich pracowników lub zgłosił je nieprawidłowo, może zostać nałożona grzywna zarówno na pracodawcę zagranicznego, jak i na jego usługobiorcę. Wysokość kar pieniężnych można znaleźć tutaj.
Prawa i obowiązki
Pracownikom oddelegowanym do Holandii przysługują podstawowe warunki zatrudnienia obowiązujące w Holandii. Są one określone w ustawodawstwie holenderskim. W sektorach, w których obowiązuje powszechnie obowiązujący układ zbiorowy pracy, pracownicy delegowani mają również prawo do ‘podstawowych’ warunków zatrudnienia określonych w niniejszym układzie zbiorowym pracy. Pracodawcy pracowników delegowanych muszą zatem również stosować się do tych warunków. Jako pracodawcy zagraniczni mają Państwo również szereg obowiązków administracyjnych.
Dowiedz się więcej o swoich obowiązkach jako zagraniczny pracodawca i jako osoba samozatrudniona.