Pracodawca / Samozatrudniony

Jeżdżę po Holandii jako kierowca zagraniczny

Jeżdżę po Holandii jako kierowca zagraniczny

Czy jeździsz po Holandii jako delegowany kierowca zagraniczny? A firma transportowa, dla której pracujesz, znajduje się na terenie UE, Liechtensteinu, Norwegii lub Islandii? W takim przypadku masz prawo do otrzymywania co najmniej holenderskich warunków zatrudnienia.

Lepsze warunki zatrudnienia

W Europie obowiązuje nowa ustawa. Zgodnie z tą nową ustawą, delegowani kierowcy mają prawo do warunków zatrudnienia obowiązujących w kraju, w którym pracują. A zatem: czy realizujesz przejazdy ciężarówkami po Holandii? Wówczas być może jesteś uprawniony do lepszych warunków zatrudnienia. Możesz mieć np. prawo do wyższego wynagrodzenia lub większej liczby godzin urlopu.

Czy jestem kierowcą delegowanym?

Ustawa dotyczy wyłącznie kierowców delegowanych. Delegowanie oznacza, że ​​pracujesz tymczasowo w Holandii, podczas gdy Twój pracodawca ma swoją siedzibę w innym kraju UE. Rodzaj przejazdu, który wykonujesz, decyduje o tym, czy zostałeś delegowany. Na przykład, kabotaż i transport do krajów trzecich zawsze są delegowaniem. Podróże dwustronne zazwyczaj nim nie są. Na obrazku poniżej możesz zobaczyć przykłady takich przejazdów.

Nie jesteś pewien, czy zostałeś delegowany? Wypełnij narzędzie pomocnicze online. W ciągu trzech minut dowiesz się, czy zostałeś delegowany czy nie. Uwaga: ta ustawa nie ma zastosowania w stosunku do ‘zzp’er’ [osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą i nie mających pracowników].

Przejdź do narzędzia

Na czym polegają holenderskie warunki zatrudnienia?

Czy zostałeś oddelegowany? W takim przypadku masz prawo do holenderskich warunków zatrudnienia, jeśli są one lepsze niż warunki zatrudnienia w Twoim kraju. Twój pracodawca musi Ci je zapewnić.

Warunki zatrudnienia obejmują różne zagadnienia. W poniższym wykazie możesz zapoznać się z holenderskimi warunkami zatrudnienia.

Czasami stosuje się także „ogólnie obowiązujący zbiorowy układ pracy”. Wówczas obowiązują zasadnicze ustalenia warunków zatrudnienia zawarte w tym zbiorowym układzie pracy. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Nie otrzymuję odpowiednich warunków zatrudnienia

Masz prawo do lepszych warunków, ale ich nie otrzymujesz? Podejmij działania! Porozmawiaj o tym ze swoim pracodawcą i pokaż mu  stronę internetową.

Nie udaje Ci się dojść do porozumienia z pracodawcą? Podejmij następujące kroki:

  1. Poproś o pomoc związek zawodowy w Twoim kraju.
  2. Jeżeli związek zawodowy w Twoim kraju nie może pomóc, poproś o pomoc holenderski związek zawodowy FNV.
  3. Twój pracodawca nadal nie zapewnia Ci dobrych warunków zatrudnienia? Wówczas możesz to zgłosić do Holenderskiej Inspekcji Pracy.

Więcej informacji

Masz pytania dotyczące tej ustawy? A może chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Skontaktuj się z nami tutaj.